Podcast co to jest

Podcast – co to jest i gdzie szukać?

Podcasty od kilku lat zyskują na popularności. Jednak wiele osób nadal nie jest pewien, czym są podcasty i gdzie je znaleźć. W artykule blogu odpowiemy na te pytania i przedstawimy kilka wskazówek, jak zacząć słuchać podcastów. Podcasty można znaleźć na różnych witrynach i aplikacjach, a dla każdego jest mnóstwo świetnych opcji. Niezależnie od tego, czy chcesz dowiedzieć się więcej o bieżących wydarzeniach, usłyszeć historie ciekawych ludzi czy zdobyć wiedzę podcasty będą świetnym wyborem.

Czym są podcasty i z czego wynika ich popularność?

Podcast to cyfrowy plik dźwiękowy udostępniany w Internecie do pobrania na komputer lub przenośny odtwarzacz multimedialny, zwykle dostępny w postaci serii, którego nowe odcinki mogą być odbierane przez abonentów automatycznie.

Podcasting stał się popularny w ostatnich latach jako sposób na słuchanie treści w podróży. Wiele osób słucha podcastów podczas dojazdów do pracy, ćwiczeń lub innych czynności. Popularność podcastów gwałtownie wzrosła w ostatnich latach a wzrost ten napędzany jest zarówno rosnącą dostępnością smartfonów, jak i rosnącą różnorodnością dostępnych treści.

Podcasty obejmują szeroki zakres tematów, od wiadomości i spraw bieżących po komedię i beletrystykę, dzięki czemu stanowią idealny sposób na znalezienie interesujących Cię treści. Przy tak wielu świetnych podcastach do wyboru nic dziwnego, że z każdym dniem stają się one coraz bardziej popularne.

Gdzie słuchać podcastów?

Istnieje wiele świetnych podcastów, ale gdzie możesz je znaleźć? Oto kilka świetnych miejsc, w których można zacząć słuchać.

Spotify

Spotify to jedna z najpopularniejszych usług przesyłania strumieniowego, z milionami użytkowników na całym świecie. Oprócz muzyki Spotify oferuje również szeroki wybór podcastów. Niezależnie od tego, czy interesujesz się polityką, popkulturą, czy prawdziwą przestępczością, w Spotify znajdziesz podcast dla Ciebie.

Możesz znaleźć podcasty, wyszukując je na pasku wyszukiwania lub przeglądając sekcję „Podcasty” w aplikacji Spotify. Po znalezieniu podcastu, którego chcesz posłuchać, po prostu kliknij odcinek i naciśnij „odtwórz”. Możesz także dodawać podcasty do swoich list odtwarzania, aby móc je później łatwo znaleźć.

Apple Podcasts (dawniej iTunes)

Apple Podcasts (dawniej iTunes) to świetny sposób na słuchanie podcastów na iPhonie, iPadzie lub iPodzie touch. Dzięki Podcastom możesz łatwo wyszukiwać i subskrybować nowe programy, przeglądać interesujące odcinki i odtwarzać je w dogodnym dla siebie czasie.

Aplikacja Apple Podcast umożliwia również dostosowanie prędkości odtwarzania i wyszukiwanie określonych punktów w odcinku. Gdy znajdziesz program, który Ci się podoba, możesz dodać go do Ulubionych, aby później mieć do niego łatwy dostęp.

Możesz także tworzyć niestandardowe stacje na podstawie ulubionych tematów lub hostów. Niezależnie od tego, czy interesujesz się sportem, wiadomościami, komedią, czy czymkolwiek innym, mamy dla Ciebie podcast. A dzięki Apple Podcasts możesz łatwo znaleźć swój kolejny ulubiony program i cieszyć się nim.

Google Podcasts

Podcasty Google to bezpłatna aplikacja do podcastów na Androida i iOS, która ułatwia odkrywanie, subskrybowanie i słuchanie ulubionych podcastów. Dzięki Podcastom Google możesz znajdować nowe podcasty na podstawie swoich zainteresowań i słuchać ich na telefonie lub tablecie. Możesz także sterować szybkością odtwarzania, wybierać automatyczne odtwarzanie odcinków i nie tylko.

Dodatkowo, jeśli używasz asystenta Google, możesz poprosić go o odtworzenie określonego odcinka podcastu lub odtworzenie następnego odcinka podcastu, którego już słuchasz. Niezależnie od tego, czy jesteś entuzjastą podcastów, czy dopiero zaczynasz, Podcasty Google ułatwiają słuchanie ulubionych programów.

SoundCloud

Soundcloud to popularna platforma do słuchania podcastów. Korzystanie z Soundcloud do podcastów ma wiele zalet. Po pierwsze, Soundcloud to bardzo przyjazna dla użytkownika platforma. Nawigacja i znajdowanie podcastów, których chcesz słuchać, jest łatwe. Po drugie, Soundcloud oferuje szeroką gamę podcastów. Możesz znaleźć podcasty na każdy temat, od polityki, przez sport, po historię. Po trzecie, Soundcloud to świetny sposób na połączenie się z innymi słuchaczami podcastów. Możesz obserwować innych użytkowników i dodawać komentarze na ich stronach profilowych. Wreszcie Soundcloud to świetny sposób na odkrywanie nowych podcastów.

Platforma zawiera sekcję „proponowane”, która wyróżnia nowe i popularne podcasty. Niezależnie od tego, czy jesteś entuzjastą podcastów, czy dopiero zaczynasz, Soundcloud to świetne miejsce do słuchania ulubionych programów.

Spreaker

Podcasty to świetny sposób na rozrywkę i dostęp do informacji, gdy jesteś poza domem. Ale jeśli nie będziesz ostrożny, mogą również szybko pochłonąć Twój plan danych. Jednym ze sposobów uniknięcia nadmiernych opłat jest korzystanie z bezpłatnej aplikacji Spreaker, która umożliwia słuchanie podcastów w trybie offline. Po prostu pobierz swoje ulubione programy przed wyjściem z domu i ciesz się nimi bez używania jakichkolwiek danych.

Możesz nawet ustawić aplikację tak, aby automatycznie pobierała nowe odcinki, gdy tylko staną się dostępne. Dodatkowo, dzięki zgrabnemu interfejsowi Spreakera, możesz łatwo śledzić wszystkie swoje programy i kontynuować od miejsca, w którym zostało przerwane. Dlatego następnym razem, gdy planujesz długą podróż samochodem lub lot, wypróbuj Spreaker.

Podcast Addict

Podcast Addict to aplikacja na androida, która umożliwia łatwe wyszukiwanie i słuchanie ulubionych podcastów, a także subskrybowanie nowych. Posiada również kilka przydatnych funkcji, takich jak możliwość przyspieszenia lub spowolnienia odtwarzania oraz korektor poprawiający jakość dźwięku.

Co najlepsze, korzystanie z niego jest bezpłatne. Jeśli jednak chcesz wesprzeć programistów, możesz wybrać wersję bez reklam za 2,99 USD. Niezależnie od tego, czy jesteś entuzjastą podcastów, czy dopiero zaczynasz, zdecydowanie warto sprawdzić Podcast Addict.

Witryny twórców podcastów z wbudowanym odtwarzaczem audio

Popularną opcją słuchania podcastów jest korzystanie z wbudowanego odtwarzacza na stronie internetowej twórcy. Dzięki temu słuchacze mogą łatwo znajdować i odtwarzać podcasty bezpośrednio w witrynie, bez konieczności pobierania lub instalowania dodatkowego oprogramowania.

Wiele witryn z podcastami oferuje również inne funkcje, takie jak subskrybowanie programów, pobieranie odcinków lub przeglądanie notatek z programów. Jednak wbudowany odtwarzacz audio jest zwykle najpopularniejszą funkcją, ponieważ umożliwia słuchaczom rozpoczęcie oglądania programu za pomocą zaledwie kilku kliknięć. Dla twórców podcastów posiadanie wbudowanego odtwarzacza audio na swojej stronie internetowej może być świetnym sposobem na zwiększenie ekspozycji i zbudowanie entuzjastycznej publiczności.

Najpopularniejsze podcasty w Polsce

Słuchanie podcastów może przy połączeniem przyjemnego z pożytecznym podczas monotonnych sytuacji czy wykonywania codziennych czynności, które nie wymagają specjalnego skupienia. Do popularnych polskich podcastów należą między innymi:

  • Kryminalne zagadki Mariusza Zaruckiego,
  • Żurnalista – rozmowy bez kompromisów,
  • Raport o stanie świata Dariusza Rosiaka,
  • Ja i moje przyjaciółki idiotki Joanny Okuniewskiej,
  • Słuchowisko. Pogadajmy o życiu Justyny Mazur,
  • Rozmowy Wojewódzki-Kędzierski,
  • Imponderabilia Karola Paciorka,

Oczywiście to jaki podcast wybrać zależy od naszych zainteresować. Tematyka jest na tyle szeroka, że każdy znajdziesz dla siebie interesujące programy.

Wykorzystanie podcastów w marketingu

W ostatnich latach podcasty stały się coraz popularniejszym sposobem konsumowania treści. I chociaż kiedyś były postrzegane jako niszowe medium. Ta zmiana stworzyła możliwości dla firm do korzystania z podcastów jako narzędzia marketingowego. W końcu podcasty dają wyjątkową okazję nawiązania kontaktu z odbiorcami w bardzo intymny sposób.

W przeciwieństwie do innych form treści, takich jak posty na blogach lub posty w mediach społecznościowych, podcasty pozwalają firmom opowiedzieć swoją historię własnymi słowami i nawiązać osobisty kontakt ze słuchaczami. Dobrze zrobione podcasty mogą być potężnym narzędziem marketingowym, które pomaga firmom budować zaufanie i wiarygodność wśród odbiorców.

Be the first to comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *